1. Anasayfa
 2. Genel

Ada Futbolu Nedir?

Ada Futbolu Nedir?
Ada Futbolu Nedir?

Günümüzde ada futbolu, hem Birleşik Krallık ülkelerinde, özellikle İngiltere’de, futbol sektörünün adını karşılayan kavram hem de bu ülkelerde ortaya çıkarak ülke futboluyla özdeşleşen ve zaman içinde dünyaya yayılarak bir ekole dönüşen futbol oynama stiline verilen addır.

‘Ada futbolu nedir?’ sorusu ise futbolu takip etmeye başlayan insanların sık sık duyduğu ve bu kavrama istinaden akıllarına gelen sorudur. 

ada futbolu

Dünyaca Ünlü Bir Futbol Stili Olarak Ada Futbolu

Ada futbolunun stili, ‘Futbolun Beşiği’ olarak adlandırılan İngiltere’de çıkmıştır. Daha sonra farklı teknik direktörler tarafından kullanıldıkça yayılmış ve dünyaca ünlü bir futbol oynama stiline dönmüştür. Adada Futbol stilinin karakterize özellikleri şunlardır:

 1. Ataklar daha çok kanatlardan gelecek yan toplar yoluyla düzenlenir.
 2. Sık sık defanstan uzun toplar atılır.
 3. Düzenlenen ataklarda kanat oyuncuları kilit role sahiptir.
 4. Genellikle forvetler uzun boylu ve bitirici özelliği olan hücum oyuncularından seçilir.
 5. Sahanın her yerinde prese dayalı, sert şekilde ve maçın son dakikasına kadar mücadeleyi bırakmadan oynanan bir oyun sergilenir.
 6. Tempolu bir futbol oynanır.
 7. Akıcı bir futbol oynamaya gayret edilir.

futbol kale maç

Bu özellikleriyle dünyaca ünlü bir taktik sistemi olmuş futbolun sistemi, hâlen birçok teknik direktör tarafından ideal futbol taktiği olarak benimsenmiştir.

İngiltere’de Futbol Sektörü Olarak Ada Futbolu

Adada futbol, hâlen tüm dünyada futbolseverlerin ilgiyle takip ettiği ligleri barındıran İngiltere futboluna verilen bir isimdir. ‘Big Six’ adı verilen; Manchester United, Arsenal, Chelsea, Liverpool, Tottenham Hotspur, Manchester City kulüpleri futbolun lokomotif takımlarıdır.

futbol maçı

İngiltere’nin en üst düzey futbol ligi olan Premier League, önemli yayın gelirlerine sahip; içerisinde dünyanın en zengin bazı kulüplerinin de bulunduğu bir ligdir.

İngiltere’deki futbol kulüpleri daha çok şirketleşme yoluna gitmişlerdir. Bu yolla yöneticiler kulüplerini benimseyerek kulübünün ekonomisini sağlam bir şekilde tutarak dünyadaki birçok şirketleşme yoluna gitmeyen kulübün başına gelen iflasın yaşanmamasını sağlamıştır.

yeşil sahalar

İngiliz futbol kulüpleri, günümüzde birçok dünya yıldızı futbolcunun oynadığı veya oynama konusunda tereddüt etmeyeceği kulüpler haline gelmiştir. Kadrosundaki dünyaca ünlü futbolcular sayesinde önemli forma satışı gelirleri elde eden İngiliz futbol kulüpleri, ada futbolunun simgesi haline gelmişlerdir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Sterlin ve Pound (£) Aynı mı? Anlamı, Tarihi ve Fazlası

Kaynak: Premier League (https://tr.wikipedia.org/wiki/Premier_League )

Tepkini Göster
 • 4
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir