1. Anasayfa
 2. Mühendislik

Kule Vinçler Nasıl Kurulur ve Nasıl Yükselir?

Kule Vinçler Nasıl Kurulur ve Nasıl Yükselir?

Çoğu insan inşaat makinelerini izlemeyi sever. Özellikle devasa yüksekliklere çıkan kule vinçler hep merak konusu olmuştur. İşte Kule Vinçler Nasıl Kurulur ve Yükselir sorusunun cevabı…

Yükselen binalar ile inşaat sektöründe önemli bir yere sahip olan kule vinçler, görünüş olarak basit bir makine gibi dursa da işin içinde bir çok mühendislik hesaplamaları mevcuttur. Yüksek katlı binaların imarında tonlarca ağırlığı kolay ve güvenli bir şekilde kaldırılması yapılan hesaplarla mümkün olmaktadır.

Kule Vinçler Nasıl Kurulur
Kule Vinci

Kule Vinç Elemanları ve Çalışma Prensibi

Kule vinçler bir çok parçadan oluşmaktadır. Bu parçalar kısaca; dikey ve dairesel hareketini sağlayan gövdesi, raylı bir sistemle taşıyıcı halatın ileri geri hareketini sağlayan BOM kolu, operatör odası ve kuyruk kısmında bulunan dengeleyici ağırlıklardan oluşmaktadır.

Kule Vinçler Nasıl Kurulur
Kule Vinci Parçaları

Kule Vinçler Nasıl Kurulur?

Uzun ve ağır parçalara sahip olan kule vinçler inşaat sahasına parçalar haline getirilmektedir. İnşaat alanında kule vincin kurulum noktası belirlendikten sonra markası ve türüne uygun olarak belirlenen şartlarda beton zemini hazırlanır.

Daha sonra gövde kısmı beton zemine monte edilerek ana hat oluşturulur. Bu hat üzerine yapının yüksekliğine göre vincin yüksekliğini arttırmak veya azaltmak için teleskop adı verilen modül ana gövdeye monte edilir.

Ardından kuyruk kısmı ve operatörün bulunduğu kısım monte edilir. Bom kolu ise parçalar halinde zeminde birleştirilerek gövdenin üzerine monte edilir.

Kurulumu tamamlanan vincin rüzgar etkisiyle salınım yapmaması için yapı ile vinç arasına bağlantılar yapılmaktadır.

Kule Vinçler Nasıl Kurulur ve Yükselir?

Parçalardan oluşan ana gövdeye monte edilen teleskop modülü sayesinde yapı yüksekliğine bağlı olarak vincin yükselmesi sağlanır.

Vinç yüksekliğini arttırmak için getirilen yeni gövde parçaları teleskop modülüne yerleştirilir. Gövde parçalarının birleşim noktalarında bulunan pimler sökülerek teleskop yardımıyla yeni gövde parçası eklenir.

Kule Vinçler Nasıl Kurulur
Kule Vinç Nasıl Yükselir?

Kule Vinçler Nasıl Sökülür?

Kısaca; kurulumun tam tersi sırasında kule vinç sökümü yapılır. Yüksekliği düşürülen vinç başka bir vinç yardımıyla sökülüp ekipmanların söküm işlemi yapılır.

Tepkini Göster
 • 7
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir