1. Ana Sayfa
  2. Programlar
  3. Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır (Programsız)

Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır (Programsız)

featured

Bir çok kişinin unuttuğu yöntem olan “Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?” sorunuza bir kaç adım ile çözüm getirebilirsiniz. Windows 7 ve üstü versiyonlarda bulunan araç ile kolayca ekranınızdan bir görüntü alıp bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken adımlar aşağıda yazılmıştır. Dilediğiniz yöntemi seçebilir ve uygulayabilirsiniz. Eğer Windows 7 dışında bir işletim sistemi kullanıyorsanız ekran görüntüsü alan paket programlar kullanmanız gerekir.

Ekran Görüntüsü Alma Yöntemleri

1.Yöntem (Ekran Alıntısı Aracı)

Başlata basıp arama bölümüne Ekran Alıntısı Aracı yazıp enter’a basın(İngilizce Windows’da Snipping Tools). Yeni tuşu basılıyken ekran istediğiniz yeri tarayarak ekrandan resmi alın ve kaydet diyerek bilgisayarınıza kaydedin.

ekranalintisiaraci 1
Ekran Alıntısı Aracı (Snipping Tools)

2.Yöntem (Print Screen)

Her bilgisayarda yapabileceğiniz bu yöntem Print Screen Yöntemi. Klavyemizden Print Screen(Prnt Scrn) Tuşuna Basıyoruz. Ardından paint programını açıyoruz(Başlat arama yerine paint yazarak açabilirsiniz). CTRL + V Tuşuna basıp ekran resmini yapıştırıyoruz. Buradan sonra yukarıdaki Seç (Select) tuşuna basıp istediğimiz alanı tarıyoruz. Tekrar Yukarıdan Kırp (Crop) tuşuna basarak sadece taralı bölgeyi alıyoruz. Sol üst menüden farklı kaydet diyerek resmi kaydedebilirsiniz.

paint
Paint İle Ekran Görüntüsü Alma

3. Yöntem (Paket Programlar)

Paket programlar kullanarak ekran görüntüsü alabilirsiniz. Bunun için GreenShot, WinSnap, HyperSnap gibi programları yükleyerek görüntüleri kaydedebilirsiniz.

Yorum Yap