1. Anasayfa
 2. Word

Bağkur Kaydı Nasıl İptal Edilir?

Bağkur Kaydı Nasıl İptal Edilir?

İş yeri sahiplerinin veya ortaklarının iş yerini kapatmasının ardından veya iş yerini devretmelerinin ardından bağkur kayıtlarını iptal etmeleri gerekmektedir.

İptal ettirmeyen kişiler veya geç iptal eden kişilerde prim borcu çıkabilir. Peki Bağkur Kaydı Nasıl İptal Edilir? Aslında bu işlem oldukça basittir. Tek yapmanız gereken aşağıdaki adımları takip edip başvuru dilekçesini Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim etmektir.

Sigortalılarına sağlık sigortası yapan Bağkur (Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu)’nun sigorta primi hesabında 24 adet basamağı mevcuttur. Sigorta primi her yıl bütçe kanunuyla belirlenmekte olan katsayı ile çarpılması sonucu bulunmaktadır.

Sigorta yaptırmak isteyen kişinin seçtiği basamak üzerinden %20 oran ile yaşlılık, ölüm ve malullük sigortası ile %12 oranda sağlık sigortası primleri aylık olarak ödenmelidir.

Dilerseniz Şirketinizi Kapatmadan Bağkur’u İptal Edebilirsiniz

Bir şirkette ortak olanlar veya vergi mükellefi olan kişiler mecburen bağkur sigortası yaptırmak zorundadır. Bağkur kaydınızı iptal etmek için ise öncelikle iş yerinizi kapatmalısınız veya alternatif olarak başka bir iş yerinde sigortalı olarak işe başlamalısınız.

Yani kendi iş yeriniz haricinde bir iş yerinde SSK’lı olarak işe başlayarak Bağkur ödemekten muaf olabilirsiniz. Ya da isterseniz bir yandan Bağkur primini de ödeyerek alacağınız emeklilik aylık primini artırabilirsiniz.

Bağkur Kaydı İptal Dilekçesi İndir

Örnek hazırlanmış Bağkur iptal dilekçesini indirmek için Buraya Tıklayın. Açılan websitede sağ üstte bulunan ok’a basarak bilgisayarınıza indirin veya sağ üstte bulunan yazdırma tuşuna basarak yazıcıdan çıktı alın.

Doldurmak için aşağıda resimde bulunan yönlendirmeleri takip ederek dilekçeyi doldurun ve bu dilekçenin yanında vergi dairesi veya ticaret sicil odalarından iş yerinizi kapattığınıza dair belgeyle birlikte SGK kurumundaki Bağkur birimine evrakları teslim edin.

Bağkur Kaydı İptal
BAĞKUR KAPATMA DİLEKÇESİ DOLDURMA ÖRNEĞİ
Tepkini Göster
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir