İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Testler
  3. Kamuflaj Ustası Leoparı Bulabilecek misiniz?

Kamuflaj Ustası Leoparı Bulabilecek misiniz?

leopar

Leoparlar, kedigiller (Felidae) familyasından Panthera cinsinin 4 büyük kedi türünden birisidir. Kamuflajı ile ünlü olan, avlarını her zaman şaşırtmayı başaran leoparı aşağıdaki resimlerde bulabilecek misiniz?

Önceleri parsın, aslan ve panterin melezi olduğu düşünülüyordu. Leopar ismi de Latince Leo (aslan) ile panter manasında kullanılan Pard kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. İlk doğa bilimciler leopar ve panterleri renkleriyle değil de panterin daha uzun olan kuyruğunu dikkate alarak kuyruk uzunluklarıyla ayırmışlardır.

Gizlenmekte oldukça maharetli olan leoparı bulmak, aslan veya çitayı bulmaktan daha zordur. Leoparlar, bulundukları yere çok iyi uyum sağlar. Gündüz tehlike sezdiğinden gece avlanmayı tercih eder. Gündüz öğle sıcağında sık otların veya bir ağacın dalında uyumayı tercih ederler. Bu nedenle sabahın erken veya akşam saatlerinde aktif olurlar. İnsanlara görünmemeyi tercih eder. Ağaca çıkmada çok ustadırlar. Cüssesine göre çok güçlü olduğu için yakaladığı geyik ve domuz gibi ağır avları bile ağaca çıkarabilir. Sesi güçlü bir homurtuya, gıcırtılı bir kükremeye benzer. Her zaman benzer eşle yaşamadığı gibi bazıları aynı eşle yaşar.

Bakalım Siz Kamufle Olmuş Leoparları Bulabilecek misiniz?

1
Resimdeki Leopar’ı Bulabilecek misiniz? Ağaçtaki antilopa dikkat edin 🙂
Cevap Aşağıda
2
Burada Leopar Aslında Gözünüzün Önünde
Cevap Aşağıda
3
Kar Leoparı Çok Güzel Kamufle Olmuş
Cevap Aşağıda
4
Burda Leopar Size Doğru Bakıyor
Cevap Aşağıda

Bonus Bilgi : Leoparın Türkiye’deki Varlığı

Türkiye’deki varlığı ile ilgili son resmi kayıt 17 Ocak 1974 tarihinde Ankara’nın Beypazarı ilçesinin 5 km batısında bulunan Bağözü köyünde Havva Köksal’a saldırması sonrasında vurularak öldürülmesiyle gerçekleşti. 2001 yılında Doğu Akdeniz Bölgesi Dandi mevkiinde ve Doğu Karadeniz Bölgesi Müsikli Deresi’nde, 2004 yılında da Doğu Karadeniz Bölgesi Pokut Yaylası’nda görüldüğü iddia edilmiştir.

Resimdeki Leoparlar

1cevap
2cevap
3cevap
4cevap

Kaynak : wikipedia

Yorum Yap