İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Hanta Virüsü Nedir, Nasıl Bulaşır? Hanta Virüs Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Hanta Virüsü Nedir, Nasıl Bulaşır? Hanta Virüs Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Hanta Virüsü Nedir

Korona virüs salgını devam ederken Çin’de Yeni Bir Virüs (Hanta Virüsü) ortaya çıktı. Hanta Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır?…

Çin’de otobüsle seyahat eden bir kişi hayatını kaybetti ve yapılan testler ile birlikte Hanta Virüsü pozitif olduğu belirlendi. Otobüsteki diğer 32 yolcuya da test yapıldı ve yolcular karantinaya alındı.

Hanta Virüsü Nedir?

Bunyaviridae familyasından bir RNA virüsü olan bu virüs, ismini ilk ortaya çıktığı yer olan Güney Kore’deki Hantaan nehrinden almıştır. Hanta Virüs geçen yıllarda ülkemizde ortaya çıkan kenelerden bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı ile aynı familyada yer almaktadır.

Hanta Virüs Belirtileri Nelerdir ?

Hanta Virüsü Nedir

Hanta virüs damar çeperlerinin hasar gördüğü viral bir hastalıktır. Damar geçirgenliğinin artması ve trombositopeni sonucu hemorajik (kanamalı) belirtilerle seyredebilir. Hipertansiyona, akciğer ödemine, böbrek yetmezliğine ve şoka kadar gidebilen ölümcül bir sonuçlara yol açabilir.

İlk safhada: Yorgunluk, ateş büyük kas gruplarında ağrı görülmektedir. Ayrıca baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal, kusma, bulantı gibi belirtilerde görülebilir.

Geç safhada: Hastalığın başlangıcından 4-10 gün sonra akciğer ödemi ve buna bağlı olarak öksürük, nefes darlığı gibi geç bulguları görülür.

Hanta Virüs Nasıl Bulaşır? Covid-19 Gibi Bulaşıcı mı?

Hanta Virüsü Nedir

Fareler ve bazı kemirgenler hanta virüs taşıyıcısıdır. Özellikle kırsal bölgeler ve şehirlerde insanlar için ciddi tehlike oluştururlar. Virüsler en yoğun olarak kemirgenlerin dalak, böbrek ve akciğerlerine yerleşir. Virüsü taşıyan kemirgenlerin idrarı, dışkısı ve sıvıları çevreyi ve ortam havasını enfekte edebilir.

Kemirgenin insanı ısırmasıyla virüs geçişi çok nadirdir. Hanta Virüs temas yoluyla insandan insana geçmez.

Kemirgenlerin dışkıları ile kirlenmiş yiyeceklerle bulaşıp bulaşmadığı ise virüsün mide asidine dirençsiz olması nedeniyle şüphelidir. Yapılan araştırmalar virüsün kan yoluyla da geçmediğini göstermiştir.

Hanta virüsün inek, tavuk gibi çiftlik hayvanları veya kedi, köpek gibi ev hayvanları tarafından taşınmadığını ancak bu hayvanlar kemirgenlerle temas halindeyse onların dışkılarını taşıyarak enfekte edebilirler.

Hanta Virüs Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hanta virüs enfeksiyonun aşısı veya özel bir tedavisi yoktur. Hastanın hayati fonksiyonları desteklenmektedir.

Hanta virüs pulmoner Sendrom gelişmiş ise erken dönemde entübasyon ve yoğun bakım ortamında oksijen inhalasyon tedavisi ile solunum, sıvı replasmanı ile kan basıncı desteklenmektedir..

Hanta virüs ateşli renal sendrom gelişmiş ise hemodiyaliz hayat kurtarıcı olabilmektedir. Her ne kadar ispatlanmamış olsa da bazı çalışmalar bazı antiviral ilaçların hayati tehlikeyi azaltmak üzerinde etkisi olduğunu savunulmaktadır.

Bilim insanlarının hanta virüse karşı aşı geliştirme çalışmalarını sürdürmektedir.

Kaynak : Çin’de ‘hanta virüs’ nedeniyle bir kişi hayatını kaybetti (Hanta virüs nedir?)

Kaynak 2 : Hanta Virüs ve Enfeksiyonları

Yorum Yap