1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Dünyanın En Hızlı Asansörü

Dünyanın En Hızlı Asansörü

Shanghai Kulesi

Çin Cumhuriyeti yeni bir mega yapıya 2015 yılında merhaba dedi. 632 metre uzunluğunda olan Shanghai Kulesi 2015 yılı içerisinde dünyanın en uzun 2. kulesi ünvanını kazandı. Bu binanın en büyük özelliği ise dünyanın en hızlı asansörlerine sahip olması.

Bu süper hızlı asansörler Mitsubishi tarafından tasarlandı. Mitsubishi alüminyum ve karbon fiber kullanılarak rüzgar direncini minimuma indirdi ve bu sayede asansörler dünyadaki çoğu cihazdan daha hızlı ilerliyor. Bu süper güçlü asansör sistemi, ziyaretçilerini 2. bodrum kattan 119. kata sadece 59 saniyede çıkartıyor.

Mitsubishi’nin bu son sistemi, 9 adet titreşim sensörü içeriyor ve titreşimi minimuma indiriyor. Asansör maksimum dakikada 1080 metre, saatte ise 64.8 km hıza ulaşıyor.

Shanghai kulesi bu süper hızlı asansörlerden 3 tane içeriyor ve her biri 2000 kg taşıyabiliyor. Bu ağırlık yaklaşık olarak 28 kişiye tekabül ediyor. Ayrıca hayran olunan özelliklerinden birisi, her bir asansörün basınçlı hava kontrolüne sahip olması. Binanın en alt katından en üst katına çıktığınızda basınçtan dolayı kulaklarda oluşan tıkanmayı engellemek için basınç dengelemesi bulunuyor ve bu tasarım asansörün mühendislik olarak ne kadar mükemmel tasarlandığını gösteriyor.

Shangai Kulesi Guinness Rekorlar Kitabına Girdi

Guinness Rekorlar Kitabında Mitsubishi Electric Shangai Tower binası için 3 adet rekora sahip. Bunlar : en hızlı asansör, binada en uzun seyahat mesafesine sahip asansör ve en hızlı çift katlı asansör. Daha fazla kaynak için : CNN

Yorum Yap