1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Korona Virüs Etkisiz Hale Getirildi – İlacı Bulundu

Korona Virüs Etkisiz Hale Getirildi – İlacı Bulundu

Belçikalı Bilim Adamları Korona Virisü Yendi

Belçikalı bilim adamları; “Korona virüsü etkisiz hale getirdik”..
Avustralyalı bilim adamları; “Korona virüsün ilacını bulduk”..

Gent Üniversitesinde yürütülen, laboratuvar ortamında sürdürülen çalışmalarda korona virüse karşı antikor üretmeyi başaran bilim insanları ilaç üretimi için çok önemli adımlar atmayı başardılar.

Korona Virüsü Etkisiz Hale Getirdi

Laboratuvar testleri sonucunda keşfedilen antikorun, korona virüsüne karşı koruma sağladığı ve bu keşif sayesinde virüsün insanlara bulaşmasının önüne geçilebileceği belirtildi.

Korona Virüsü Etkisiz Hale Getirdi

Belçikalı bilim insanları, elde edilen sonuçlar ile ilgili çok önemli adımlar atmalarına rağmen laboratuvar çalışmalarının devam ettiğini ve ilacın birkaç aşamadan daha geçtikten sonra güvenliğinin test edilmesi gerektiğini belirttiler.

Bilim Adamları Korona Virüsü Nasıl Etkisiz Hale Getirdi?

Korona virüsünü antikorlar yardımıyla etkisiz hale getiren bilim insanları bunu nasıl başardı?

Antikorlar bağışıklık sistemimizin parçası olan protein ailesidir. Vücudu virüs ve bakteri gibi dış etkenlerin istilalarına karşı koruyan antikorlar bağışıklık sisteminin doğru bir şekilde çalışmasında ciddi bir role sahiptir. Bağışıklık sistemimiz ise tam anlamıyla kusursuzdur; her virüs için farklı antikorlar üretir. Vücuda giren yabancı maddelere karşı reaksiyon gösteren antikor, doğruca tehlikeli hücrelerin üzerine saldırarak onları etkisiz hale getirir. 

43434

Bağışıklık sistemimizin yeni korona virüsünü etkisiz hale getireceği antikor üretimi yoktur. Bu nedenle korona virüsün RNA (Ribonükleik asit) yapısını inceleyen bilim insanları virüsün RNA‘sında bulunan aminoasitleri hedef alan antikorlar geliştirerek yeni korona virüsü etkisiz hale getirmeyi başardıklarını belirttiler.

Avustralyalı Bilim Adamları Korona Virüsün İlacını Buldu

Avustralyalı bilim adamları HIV ve Klorokin ilacını kullanarak korona virüsü yendiklerini ve tedavi ettiklerini belirttiler. İlaçlardan bir tanesi AIDS hastaları için kullanılan bir ilaç, diğeri ise sivrisinek kaynaklı hastalıklara karşı kullanılan sıtma ilacı (klorokin). Araştırmanın başında olan Profesör David Paterson, ilaçları ölümcül olan solunum yolu enfeksiyonu için tedavi amaçlı olacağını belirtti.

Korona Virüsten Nasıl Korunmalıyız?

Covid-19 virüsünden korunmak için yapmamız gereken en önemli şey bağışıklığımızı güçlendirmek.
Bu konu ile ilgili önlemleri öğrenmek için aşağıdaki yazımıza tıklayın;

Virüs ve Hastalıktan Koruyan ve Bağışıklığı Güçlendiren 12 Yöntem

Yorum Yap