Yer Çekimine Karşı Koyan Damlacıklar

Aşağıdaki videoda göreceğiniz üzere bir lamba içerisindeki su damlacıkları yer çekimine karşı koyup yukarı doğru çıkıyormuş gibi duruyor. Peki bu nasıl oluyor?

Aklınıza bir çok sebep gelebilir. Acaba videoda hile mi var? Video montaj mı? Ses dalgalarıyla mı yapılıyor? Veya videoyu geri mi sarmışlar? Aslında cevap bunların hiçbirisi değil.

Cevabı oldukça basit bir göz yanılması. Su aslında normal bir şekilde yukarıdan aşağıya akıyor. Damlacık boyutları ve sıklıkları ayarlanabiliyor. Su sanki havada asılı bir şekilde duruyormuş gibi veya yukarı doğru akıyormuş gibi gözükebiliyor. Fakat aslında aşağı doğru akıyor. Sadece basit bir ışık oyunu ile. Tıpkı hızlı gider arabaların tekerlerinde bazen tekerlerin geriye doğru gittiğini gördüğümüz gibi.

Belki fizik dersinde bu konuyu görmüş olabilirsiniz. Dalga hızlarını ölçmek için kullanılan stroboskop’da buna bir örnekte. Aşağıdaki videoda da görüldüğü üzere çarkın dönmesine bağlı olarak dalga duruyormuş gibi, geri gidiyormuş gibi veya ileri gidiyormuş gibi gözükebilir.

Aşağıdaki diğer videoda bu durumu daha ayrıntılı görebilirsiniz. Burada bardağı kutunun içerisine koyduğunda bardağın dolduğunu görebilirsiniz. Yani su aslında yukarıdan aşağı doğru akıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir