Türkiye ve Dünyada Akıllı Binalar

Cumhuriyet Üniversitesi Makine Mühendisliği Enerji Tasarrufu ve Uygulamaları dersinde yapmış olduğumuz Akıllı Binalar ve Uygulamaları ile ilgili sunumu sizlerle paylaşıyorum.Sunumda akıllı binaların tanıtımı,tarihçesi,ev otomasyonu,kullanılan yazılımlar,ev aletleri,akıllı binaların avantajları ve dezavantajları,güvenlik sistemi,aydınlatma sistemi,perde ve panjur sistemleri,iklimlendirme sistemi,konfor sistemi,iletişim ve multimedya sistemleri,kar – buz eritme sistemleri ve örnekler yer almaktadır.
Sunumu yapanlar : Gürsel Günacar, Neslihan Acar , Hamiyet Bayram.

NOT : Bu yazı sunumun üçüncü bölümüdür.Sunumun devamına aşşağıda verilen linklerden ulaşabilirsiniz.

Türkiye’deki Akıllı Bina Kavramı
Dünyada tükettirebilme kavramının önem kazanması ile birlikte, geri kalmış toplumlarda,
insanların kendisini farklı kılabilme güdüsü korkunç ölçüde gelişmeye başlamıştır.
Bu nedenle bilinçsizce yeniyi yakalama çabası ile başarısız ve taklit örnekler oluşmaya başlamıştır.

Pazarlama Grup Direktörü Fikret Ergüder diyorki;
Akıllılık bir marka olarak görülecekse Türkiye için uygun değildir. Bununla birlikte, bir değer olarak görüp, hayatımıza uyarlayacaksak uygundur.

Bir yapının tam anlamı ile akıllı sayılabilmesi için, tasarım sürecinden itibaren, merkezi denetim ve işletmeyi sağlayan alt sistemler ile bir bütün olarak ele alınması gerekmektedir.
Türkiye’de yaklaşık olarak 1990’ların başından itibaren akıllı bina uygulamalarını görmekteyiz fakat ne yazık ki ülkemizdeki yaklaşımla, yapıda söz edilen sistemlerden yalnız bir tanesinin bulunması akıllılık için yeterli görülmektedir.

Ülkemizde akıllı binalar ile ilgili bir diğer sorun ise mimarlardır.Bazı özel örnekler dışında akıllı bina projeleri mimarlar tarafından tasarlanmakta ve akıllandırılması için mühendislere gönderilmektedir.Bu yaklaşım ile birlikte bakım, kontrol, hijyen ve güvenlik gibi sistem aksamaları meydana gelmektedir(örn hasta bina sendromu).

Örnekler:
1.İş Kuleleri

YapımTarihi : 1996-1999
Yeri : 4. Levent-İstanbul
Arsa Alanı : 26000m2
Bina Yüksekliği : 181.1m
Cam Türü : Reflekte Cam Sistemi
HVAC : %100 iklimlendirme
Aydınlatma Sistemi : Enerji tasarruflu Flouresan kullanılmaktadır.Dış aydınlatmada fotoselli sistem mevcuttur.
Yangın Sistemi : Duman/Sıcaklık dedektörleri,spinkler sistemi, gazlı söndürme sistemi
Güvenlik Sistemleri : CCTV,kartlı geçiş sistemi,X-ray cihazı,güvenlik elemanları

Türkiye’nin en akıllı 2. binası olarak da tanınan İş Bankası Kuleleri aynı zamanda Türkiye’nin en yüksek 4. binasıdır.Kulelerin giydirme cephe uygulamasında da Türkiye’de ilk defa uygulanan bir sistem olan panel sistem tercih edilmiştir.Her kat için kat yüksekliğinde ve modüler genişlikte prefabrik olarak imal edilen cephe panelleri kat döşeme kirişine monte edilmiştir. Böylelikle deprem sırasında her panelin bağımsız hareket etmesi sağlanmış, ayrıca montaj nokta sayısının enaza indirilmesi sonucu, montajhatalarından oluşabilecek yalıtımproblemleri de ortadan kaldırılmıştır.

Kullanılan Sistemler :
Isıtma,Klima,Havalandırma,Nemlendirme,Su şartlandırma,Isı geri kazanım sistemleri,Yangın algılama, söndürme,Uyarı sistemleri,Merdiven basınçlandırma sistemleri,Aydınlatma,Güvenlik,Bahçe sulama,Ups
Yukarıdaki sistemler sadece bir otomasyon sistemine entegredir.
Bu şekilde bir dokunuşla, enerjiyi en akılcı şekilde kullanarak minimum enerji ile maksimum konfor sağlanmaktadır.
Yangın ve deprem gibi acil durumlarda uygulanacak olan otomasyonun en kısa sürede, kullanıcı hatalarına izin vermeden çalıştırılabilmesi sağlanabilmektedir.
İş kulelerindeki bu sistem ortam sıcaklığını, hava kalitesini ve klima koşullarını; değişen dış hava koşulları, güneş ışınları, insan ve makinelerin yaydığı ısılar karşısında optimum bir düzeyde tutabilmektedir.Ayrıca İş Kulelerinde otomasyon sistemi ile enerjinin en akıllı şekilde kullanımını sağlamak amacıyla çeşitli stratejiler uygulanmaktadır.Bina içindeki havanın kalitesini devamlı ölçerek gerekli olan taze hava miktarlarının ayarlanması, bu havanın filtrelenmesi, ısıtılması, soğutulması ve nemlendirilmesi.

Bunlara ek olarak İş Kulelerinde;
Aydınlatmaların zamana göre açılıp kapatılması,
Gerektiği zaman dış havanın direkt olarak bina soğutmasında kullanılması.
Binadan dışarı verilen atık havanın ısısının çeşitli yöntemlerle geri kazanılıp tekrar kullanılması,
Çevreye ısı yayan cihazların ısısının kazanılarak sıcak su kullanımına yönlendirilmesi,
Toprağa yerleştirilen nem sensörlerinden kumanda alarak gereksiz fazla sulamanın engellenmesi,
Bir yangın durumunda insan yaşamını kurtarmak için gereken tüm önlemlerin öncelikle otomatik olarak alınması yapılabilmektedir.

İstanbul Dünya Ticaret Merkezi

YapımTarihi : 1998-2000
Yeri : Bakırköy-İstanbul
Arsa Alanı : 87329m2
Bina Yüksekliği : 74.7m
Cam Türü : Reflekte lamine,çift cam sistemi
HVAC : %100 iklimlendirme,çarşı katlarında VAV sistem.
Aydınlatma Sistemi : Enerji tasarruflu Flouresan kullanılmaktadır.Dış aydınlatmada fotoselli sistem mevcuttur.
Yangın Sistemi : Duman/Sıcaklık dedektörleri,gazlı söndürme sistemi
Güvenlik Sistemleri : CCTV,kartlı geçiş sistemi,X-ray cihazı,güvenlik elemanları

Dünya Ticaret Merkezi’nin Isıtılması:
Kazandan elde edilen sıcak akışkan klima santrallerine verilerek, mağazalara ısıtılmış ve nem oranı ayarlanmış hava verilmektedir. Mağazalarda mevcut VAV üniteleri çıkışlarındaki, termostat kontrollü ısıtma serpantinlerine de sıcak akışkan gönderilerek mağazalarda ihtiyaç duyulan ortam sıcaklığı elde edilmektedir.

Dünya Ticaret Merkezi Atık Suları Değerlendiriyor:
Atık sular Ayamama Deresi yakınındaki arıtma tesisine toplanarak biyolojik yöntemle çalışan arıtma işlemine tabi tutulur. Arıtılan su ihtiyaca göre bahçe sulama işlerinde kullanılır. Fazla su Ayamama Deresine deşarj edilir. Bina ve otopark alanlarında toplanan yağmur ve taban suyu terfi istasyonundaki yağmur suyu pompalarıyla Ayamama Deresine deşarj edilmektedir.

Yapı Kredi Bankası Operasyon Merkezi Binası
Binanın her katı döşemenin altındaki bir hava akımı sistemi kullanılarak havalandırılmaktadır. Hava, yükseltilmiş döşemedeki ızgaralardan düşük düzeyde sağlanmakta ve doğal bir yükselişle tavana yöneltilmektedir.
Sıcaklık değişimlerini azaltmak için iç yüzeydeki betonarme unsurlar çıplak bırakılmıştır.

Dış Ticaret Kompleksi
Dış Ticaret Kompleksinde aydınlatma tasarımı gün ışığına dayalıdır. Ofis mekanlarının yer aldığı katlarda, atriumdan alınan günışığı iç mekanlara iletilmektedir. Kullanılan cam bölmeler ile ofis alanları da aydınlatılmaktadır. Gün ışığının yanında yapay aydınlatma elemanları da fazla sayıda kullanılmıştır. Gün ışığı ve dimmer kontrollü enerji etkin yapay aydınlatma sistemi uygulanmaktadır.Aydınlatma sistemi, bina otomasyon sistemi tarafından kontrol edilmektedir.

Commerzbank Merkez Binası
Almanya, Frankfurt’ta bulunan bu bina Avrupa’nın en yüksek ofis binasıdır. Dünyanın sayılı akıllı binalarından biri olan Commerzbank, bina ve ofis otomasyon sistemlerini kullanarak minimum enerji tüketimi ile maksimum performans yakalayan ekolojik bir binadır.Binanın planı, üçgen bir atrium çevresinde düzenlenen çalışma alanlarından oluşmaktadır.
Atrium her 12 katta bir yatay bir cam bölmeyle ayrılarak hava akışı yönlendirilmiş, böylece baca etkisi ortadan kaldırılmıştır.

RWE Tower
Dünyanın ilk ekolojik kulesi olan RWE kulesinin silindirik formu tüm katlarda hava akışının düşey sirkülasyonunu ve diyagonal havalandırmayı kolaylaştırmaktadır.Binadan atılan hava kışın, ısı geri kazanımı sağlamak için düşey borularla merkezi tesise gönderilmektedir. Cephe,kışın iyi bir yalıtım ve kombine güneş koruyucu elemanları ile, yazın ise etkin solar koruma ile sağlamaktadır.

Bahreyn Dünya Ticaret Merkezi
İkiz kulelerden oluşan yapı 240 m yüksekliğindeki ve birbirine 3 köprü ile bağlıdır.Her köprüye 1 tane rüzgar türbini takılmıştır.Bu gökdelenler, rüzgarı birbirleri arasına yönlendirerek ve hızını artırarak, projenin verimini artırıyorlar.Bunun yanında, bu gökdelenlerin kendilerine has eşsiz şekilleri, köprüler arasındaki basınç farklılıklarını minimuma indirgemeyi sağlayarak, yükseklik arttıkça rüzgar hızının da artmasından dolayı oluşabilecek farkları, minimuma indirgiyor ve türbinler arasında eşit bir rüzgar hız dağılımı sağlamış oluyor.Bu özelliklerin tümü de, jeneratörlere güç sağlamada ekstra verimlilik elde etme imkanı veriyor.

Akıllı Binalar Sunum 1 : http://bilgitara.com/akilli-evler-ve-ev-otomasyonu/
Akıllı Binalar Sunum 2 : http://bilgitara.com/akilli-ev-sistemleri/
Akıllı Binalar Sunum 3 : http://bilgitara.com/turkiye-ve-dunyada-akilli-binalar/

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Sayfamızı Beğenin

Bilim ve Teknolojiden Uzak Kalmayın