Saat Yönünde Dönen Tek Gezegen Hangisidir?

Birçok kişinin düşüncesinin aksine güneş sistemindeki gezegenlerin tümü aynı yönde dönmez. Güneş sisteminin içerisinde bir istisna mevcuttur. Bu gezegenin adı ise Venüs… Güneşin etrafında saat yönünde dönen tek gezegendir. Kuzey Kutbundan gözlenen tüm gezegenlerin, eliptik yörüngelerinde güneşin saat yönünün tersine döndüğü gözlemlenmiştir. Venüs’ün ise saat yönünde döndüğü görülmektedir. Aşağıda, Venüs gezegeninin ve Güneş Sistemindeki diğer gezegenlerle aynı yönde dönmemesinin olası nedenleri belirtilmiştir;

Venüs’ün Kısa Tanımı

Venüs gezegeni Güneş sistemindeki Güneş’e uzaklık olarak 2. gezegen, sıcaklık olarak ise 1. gezegendir. Bu gezegen çok parlak olduğu için Roma tarihinde aşk ve güzellik tanrıçası olarak adlandırılmıştır. Ayrıca sabah yıldızı veya akşam yıldızı olarak da adlandırılır. Venüs Dünya’nın kardeş gezegenidir. Boyut olarak neredeyse aynı ve karasaldır (kayalıktır). %70’i kaya kaplıdır.

Venüs Neden Saat Yönünde Dönüyor?

Teorilerden birisi olarak Venüs’ün hızlı yaklaşan bir asteroid tarafından vurulup normal dönüş yönünün tersine bir harekete zorlandığı düşünülüyor. İkinci teori ise Venüs’ün ilk başta diğer gezegenler gibi saat yönünün tersine hareket edip daha sonra yavaşlayarak tersi bir hareket yaptığı düşünülüyor. Venüs’ün dönüş hızının Dünyaya göre düşük olmasına sebep olarak bu gösterilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir