Ne Kadar Dikkatlisiniz?

Sosyalleşmek, başkalarıyla iletişime geçmek, bir topluluk dâhilinde yaşamak, en yakınımızdakilerle paylaşımlarda bulunmak tabiatımızda var. İlk insandan günümüze kadar, hiç değişmeden gelen bu özelliğimiz, 1900’lerin başından itibaren şekil değiştirmeye, farklılaşmaya ve fazlasıyla “alengirli” olmaya başladı. Teknolojideki yeni gelişmeler, iletişim kurma biçimimizi kökten değiştirdi. Telgraf, telsiz, radyo, televizyon derken, bilgisayar, internet ve nihayetinde sosyal medya, iletişim kurma ihtiyacımızı ve bunu giderme yollarını bambaşka bir yöne çevirdi. Bizden öncekilerin ömürleri boyunca maruz kaldıkları iletişim yoğunluğunun çok daha fazlasına, ne yazık ki bizler, çok daha kısa bir sürede maruz kalıyoruz.

En basitinden, bir zamanlar “aptal kutusu” olarak isimlendirilen televizyon, tek başına tüm eleştiri oklarının hedefindeydi. Ekran başında geçirilen saatlerin çokluğu, bizim hayat karşısından ne kadar pasif ve etkisiz olduğumuza örnek olarak gösterilirdi. Şimdilerde, televizyonun, o herkesi bir araya toplayan “babacan” halini özler olduk.

Son yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de her 10 kişiden 8’inin bir sosyal medya hesabı var ve bu kişiler günde ortalama 4 saatini, bu platformlarda geçiriyor. 15-24 yaş grubu ise günde ortalama 5 saat sosyal medya kullanıyor.

Teknoloji yazarı Clay Jhonson’a göre ise, “dikkat denilen şey, bilişsel enerji gerektiren ve ancak çabalarsak gelişen bir şeydir. Kanepede oturarak maratona hazırlanamayacağımız gibi, gözümüzün önünde beliren her dikkat dağıtıcının ayartısına kapıldığımız takdirde de, dikkat süremizi koruyamayız. Bilgi giderek daha çok kişisel hale getirildiğinden, bilgiye karşı koymamız giderek daha zorlaşıyor. Bu yetmezmiş gibi, dikkat süremiz de giderek daha kısalıyor.” Ve neticede uzun metinleri rahatça okuyamıyoruz, uzun videoları seyretmeye sabrımız yetmiyor, bir işe odaklanma hazırlığımız uzuyor, kendimizi herhangi bir şekilde çalışmaya verdiğimizde aklımız cep telefonumuzda kalıyor.

Gelelim sorunun cevabına. Burada dikkatinizi ilk başta rakamlara odakladınız değil mi? Aslında yanlış sorunun içerisinde idi. Yanlış kelimesi iki kere yazılmış. Sosyal medya üzerinde yapılan paylaşımlarda gönderileri aşağı doğru hızlıca kaydırıyoruz. Karşımıza bu tarz bir soru çıkıncada yazıları hızlıca okuyup geçiyoruz. Buda insanlarda artık dikkat dağınıklığına sebebiyet veriyor. Belki yukarıdaki metinleri bile okumadan direk aşağı kaydırıp cevabı aradınız. Yanılıyor muyum? 🙂

Ne Kadar Dikkatlisiniz?” için bir yorum

  • 13/06/2019 tarihinde, saat 18:25
    Permalink

    100% katılıyorum ve teknolojinin etkisini makalede olduğu gibi kendim bile yaşıyorum , ama bir soru: acaba insanların ilgi alanları ve çalıştığı alan farklı olursa nasıl heves ve ilgi yaratabiliriz?
    Cevap: çalıştığımız iş alanında oldukça hobilere imkan yaratmak bence mantıklı bir çözüm. Belki görmüşsünüz google firmasının ofislerinde bilardo veya bowling yerleri var. İlgini yaratmak bazen çok zor ve bazen çok kolay oluyor.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir